Zaboravljeni porez opet se vraća i to onaj na nekretnine. Iz Vlade Hrvatske ponovno stiže najava o njegovom uvođenju, a sve s ciljem da se smanje cene kuća i stanova koje su otišle u nebo.
Stanovi zjape prazni, pa Hrvatska ima plan to da promeni.
"Prema podacima HEP-a, radi se o najmanje 400 hiljada stanova u Republici Hrvatskoj koji tokom 2022. godine nisu potrošili ni jedan kilovat električne energije, što znači da u njima niko ne stanuje", objašnjava ministar građevinarstva Branko Bačić.
Ideja je uvođenjem poreza na nekretnine naterati vlasnike da ih stave na tržište. A što ih je više dostupno, to su cene najma i prodaje niže, piše Net.hr.
Ministar građevinarstva porez na nekretnine vidi kao deo stambene strategije, koju će predstaviti za nekoliko nedelja. Naglašava da već sad postoje porezi koji se plaćaju na kuće i stanove, koji bi onda otišli u istoriju."Govorimo o komunalnoj naknadi, govorimo o porezu na nekretnine za odmor. Moramo sagledati celovito sistem javnih davanja i onda pripremiti zakon o porezu na nekretnine", govori Bačić.
Ne bi se oporezivali samo prazni prostori, već svi kroz celoviti porez na nekretnine. Spekuliše se o godišnjem davanju od 100 do 250 evra, ali u Vladi brojke ne otkrivaju. Tek neslužbeno poručuju da neće biti isti iznos za prvu i drugu, kao za treću i svaku iduću nekretninu.
Pri određivanju visine poreza, ne treba samo brojati kvadrate, objašnjava poreski stručnjak Ivan Čevizović.
"Nikad nema smisla oporezivati sve jednako, jer nije ista nekretnina koju imate u urbanom prostoru u odnosu na onu u ruralnom. Činjenica je da i unutar istog grada nisu svi kvartovi jednako vredni", tvrdi Čevizović.
Podržava ovakvo širenje poreske baze, jer nekretnine oporezuje niz evropskih država. Ali ne misli da će uveliko uticati na pad cena kvadrata. Slično govori i agentkinja za nekretnine, tvrdi da porez nije dovoljan pokretač.
"Kada bismo to ukombinovali s merama koje se tiču renoviranja stanova pa davali podsticaje ljudima tako, ili smanjivali poreze za najmodavce koji uredno plaćaju svoje poreze kod rente, i kada bi to išlo u tom nekom smeru", smatra agentkinja za nekretnine Klara Kregar.
Od poreza na nekretnine odustalo se 2017. godine. U Vladi Hrvatske poručuju da se sada ide u donošenje zakona. Za najranije šest meseci, kada se razrade svi detalji.